Obrtnička komora Zagreb, partner je u provedbi obrazovanja i promociji obrtničkih zanimanja u Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, koordinator je EU projekta „Europeek“ koji se provodi u sklopu Programa Cjeloživotnog učenja, potprogram Leonardo da Vinci (strukovno obrazovanje) u razdoblju 2011.-2013.godina. Na završnoj konferenciji predstavila je detaljnije projekt, realizirane aktivnosti i ostvarene rezultate.

Na konferenciji su sudjelovali predstavnici svih partnera te predstavnici Grada Zagreba, Zagrebačke županije, HZZ-a,Agencije za mobilnost i programe EU koja je financirala provođenje projekta, i obrtnici uključeni u strukovno obrazovanje i EU projekte.

Cilj projekta bio je povećati interes za upis u obrtnička zanimanja te zajedno s partnerima iz 5 europskih zemalja (Litva, Turska i Rumunjska-strukovne škole te Poljska i Hrvatska-obrtničke komore i Njemačka- gospodarski savez), prikazati načine i modele koje partneri provode kako bi ostvarili što bolji rezultat te prenijeti primjere dobre praske. Razmatrala se i uključenost obrtničkih/gospodarskih asocijacija u strukovno obrazovanje.

U razdoblju od 2 godine trajanja projekta održano je 6 sastanaka partnera (Istanbul, Frankfurt, Zagreb, Braila, Lublin, Klaipeda) na kojima smo, uz prezentaciju organizacije obrazovanja za obrtnička zanimanja u svakoj zemlji partneru, posjete obrtničkim školama i radionicama u kojima učenici provode praksu, izradili SWOT analizu.

Istovremeno, tijekom cijelog projekta svi partneri su provodili aktivnosti na poticanju interesa za obrtnička zanimanja u svojim zemljama (dani otvorenih vrata, seminari za poslodavce, promocije na sajmovima i manifestacijama, izrada postera, brošura, dodjela stipendija, organizacija radionica za učenike, bussiness day, posjete učenika obrtnicima i tvrtkama, obrtnici su predstavljali svoja zanimanja učenicima završnih razreda osnovnih škola i njihovim roditeljima, predstavljanje učenika strukovnih škola svojih zanimanja učenicima osnovnih škola, stipendiranje učenika, suradnja s jedinicama lokalne samouprave itd.)

Rezultat projekta je katalog koji sadrži podatke o sustavu obrazovanja za strukovna zanimanja u 6 partnerskih zemalja, SWOT analize obrazovnih sustava, modele i primjere poticanja interesa za obrtnička zanimanja, poticajne mjere jedinica lokalne samouprave te nadležnih ministarstava, zaključke i preporuke. Posebno je istaknuta važnost komora u osiguranju kvalitetnog obrazovanja te značajna uloga u promoviranju obrtničkih zanimanja.

Sveukupna vrijednost projekta je 118.500 EUR od čega je OKZ-u pripalo 22.500 EUR za provođenje aktivnosti. U provedbu projekta bilo je uključeno oko 50 odraslih osoba (koordinatori, nastavnici, stručni suradnici, predsjednici, rukovoditelji koji su provodili aktivnosti u svojim zemljama i sudjelovali na međunarodnim sastancima, te 98 učenika od čega je njih 28 sudjelovalo na međunarodnim sastancima (9 učenika iz Hrvatske).

Na temelju suradnje u ovom projektu potpisana su 2 sporazuma o suradnji: Obrtničke komore Lublin i Zagreb, te Hrvatski gospodarski savez i Obrtnička komora Zagreb kojima je suradnja osim obrazovnih aktivnosti proširena i na gospodarsku.

Na kraju sastanka partneri su ocijenili sve provedene aktivnosti uspješnim, dogovorili način popunjavanja završnog izvješća projekta kao i razmatrali mogućnosti daljnje suradnje u EU projektima.